Umíme táhnout za jeden provaz jako jeden tým

Na první pohled není vidět, co jsou lidé opravdu zač. To vyjde na povrch až ve chvíli, kdy o něco jde, když jsou vystaveni skutečnému nebezpečí. 

Zažil jsem to ve válečných konfliktech i při tvrdém výcviku. Často se stává, že ‚míroví tvrďáci‘ se pod tlakem sesypou a překvapí ti, kterých si člověk předtím ani nevšiml. 

Dnes se ukazuje, že to neplatí jen o jednotlivcích. To samé se dá říct o celé společnosti. Dokud o nic nejde, nepoznáme, co v nás je. Teď jde o život. Doslova. Dokonce o mnoho životů, pokud by se pandemie zcela vymkla kontrole. Jde o to, aby zdravotnictví zvládlo nárůst nakažených a zejména pacientů s těžším průběhem. Jde také o to, aby i nadále fungovaly všechny základní služby. A jde také o to, aby přerušení nebo významné omezení chodu ekonomiky netrvalo příliš dlouho, aby ekonomické, finanční a sociální dopady nebyly nakonec horší než pandemie sama.

generál Petr Pavel

Ještě nedávno, kdy jsme si připomínali 30. výročí listopadu 1989, byly slyšet argumenty o rozdělení svobodou a absenci zodpovědného občanství. Ještě před měsícem touto dobou si málokdo uměl představit, kolik zodpovědnosti, solidarity, soucitu, ochoty a vůle pomáhat a společně se postavit nebezpečí mezi námi je. Konkrétních příkladů ze všech regionů a oblastí života vidíme a slyšíme kolem sebe den za dnem víc a víc. 

Považuji za velmi povzbudivé pozorovat, jak aktivní jsou mladí lidé. Například Skauti spolu s neziskovou organizací Elpida, která se stará o seniory, nakupují potraviny, hygienické potřeby a další nezbytnosti, aby minimalizovali riziko jejich nákazy.

Podobně skvěle zareagovali lidé z neziskové organizace Život90 spolu s českým Červeným křížem a hlavním městem Prahou. Společně založili iniciativu Praha drží spolu k asistenci nejen seniorům, a s informační linkou a propracovaným mechanismem pro každého, kdo se chce do pomoci zapojit.

Zaujala mě také Sousedská pomoc, která má ambici poskytovat jednoduchou a přehlednou platformu pro koordinaci asistenčních činností, kde se potkává poptávka s nabídkou, ideálně i se zdroji. Takto široce pojatá platforma, dává velký smysl nejen v aktuálním případě koronavirové pandemie, ale při jakékoliv krizi velkého rozsahu. Může významně napomáhat státnímu sektoru.

Odebírejte novinky
 

Přihlaste se k odběru novinek z iniciativy Spolu silnější a buďte mezi prvními, kdo bude vědět o našich plánovaných akcích. Pravidelně zasíláme shrnutí nejzajímavějších článků z médií a příspěvků na sociálních sítích. Stejně tak se můžete díky našim newsletterům připojit k dobročinným aktivitám.

 

To, že na to máme, prokazují i naše univerzity, vysoké školy a další vědecká pracoviště a laboratoře. Akademická sféra se blýskla mimořádnou dávkou pružnosti, akceschopnosti a rychlosti při řešení problémů nedostatku kvalitních ochranných zdravotnických pomůcek a testování. Příklady liberecké univerzity, ČVUT a dalších svědčí o kapacitě poskytnout řešení v řádu dní nejen pro domácí použití, ale, v případě filtrů z nanovláken nebo 3D tisku respirátorů, i světu. 

Srdcem stále voják nemohu nezmínit také armádu, která ze všech sil pomáhá policii a zdravotníkům, rozváží materiál po celé republice a zajišťuje jeho dodávky ze zahraničí. Rovněž přístup příslušníků aktivních záloh je hodný velkého uznání. Vím, že mnozí z nich se ptají, kdy budou nasazeni. Je to pochopitelné – vstoupili do aktivních záloh, aby něco mohli udělat pro svoji zemi, kterou teď vnímají jako ohroženou. Uznání si zaslouží nejen za to, že do záloh vstoupili, ale také za to, že s pochopením vnímají pokyn náčelníka generálního štábu, aby především pečovali o své zdraví a chodili do práce. Právě v této době totiž ze všeho nejvíc potřebujeme zdravé lidi, kteří udrží republiku a její hospodářství v chodu. To je teď skutečná služba vlasti.

Současné dění ukazuje, že když o něco jde, dokážeme táhnout za jeden provaz. Najednou nehraje roli, kdo koho volil, kdo kde bydlí nebo jakému fandí klubu. Jsme spolu v nouzi a pomáháme jeden druhému. Tuto schopnost budeme muset projevit i v období, které nás teprve čeká. Bude potřeba opětovně nastartovat ekonomiku. Určitou část lidí důsledky současných opatření téměř nepostihnou. Mnohem víc však bude těch, jejichž úspěšné a po léta budované podnikání čelí hrozbě likvidace, nebo jsou ohroženi propouštěním. Bude potřeba se vypořádat s dočasnou paralýzou některých odvětví průmyslu a služeb.

Stojí před námi výzva, jak pomoci těm, na které současné dění dopadá nejvíce. Stát přichází s návrhy půjček, odpouštění daní a zavede jistě další nástroje. Důležitou roli ovšem bude i nadále hrát schopnost a ochota solidárně si pomoci navzájem. Bez toho by nám mohla hrozit krize hlubší než v letech 2008–2009, s významným sociálním třením, ze které se naše společnost bude zotavovat léta. Takový vývoj by s sebou nesl i riziko politických extrémů nabízejících rychlá a rázná řešení s nutností mimořádných opatření a omezení svobod. 

První týdny fungování české společnosti v nouzovém stavu však dávají naději, že se i s takto těžkou situací dokážeme s úspěchem vyrovnat a zvládnout jí. Jako dobře fungující tým to dokážeme, a nakonec z této situace můžeme jako společnost vyjít silnější a lepší než dnes.

Petr Pavel

Armádní generál ve výslužbě, bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky a předseda vojenského výboru NATO. Dnes se věnuje přednáškám a besedám s občany a s cílem dále pomáhat posilovat českou společnost, aby byla soudržná a nerozdělovali ji vnitřní konflikty, založil spolek Pro bezpečnou budoucnost.

#spolusilnejsi