Pravidla by měla být vyhlašována jednotně a srozumitelně, doporučuje expertní tým Spolu silnější

25. 8. 2020

Odborníci expertního týmu Spolu silnější v čele s generálem Pavlem navštěvují po celé léto regiony napříč Českem a sbírají informace o boji s epidemií koronaviru. Jednají se zástupci desítek úřadů a institucí a připravují doporučení pro lepší zvládání krizí. Vzhledem k přetrvávající nejasné komunikaci vlády týkající se opětovného nošení roušek vládě doporučují držet se tří hlavních principů a komunikovat jednotně, srozumitelně a pravidla důkladně zdůvodňovat.

Tři hlavní principy pro komunikaci v době krize

Jednotnost

Informace, pokyny a nařízení vlády musejí být jednotné, před zveřejněním schválené celou vládou. Není možné, aby členové vlády po zveřejnění zpochybňovali a měnili již zveřejněné informace nebo dokonce zveřejňovali protichůdná sdělení.


Srozumitelnost

Informace vlády musejí být jak odborně a právně přesné, tak i srozumitelné pro ty, kterých se týkají. Pokud vyžadují složité či nejednoznačné pokyny výklad, musí být zveřejněn souběžně na jednotném oficiálním místě (webu).


Odůvodněnost

Pravidla a nařízení musejí být odůvodněna a vysvětlena v logice předchozí komunikace vlády. Vyhlašování opatření, jejichž nutnost není jasně vysvětlena, snižuje důvěru a ochotu veřejnosti je dodržovat.


„Lidé se spojí a podpoří politiky a nutná opatření, pokud je budou chápat a rozumět jim. Události posledních dnů potvrdily, že vláda se zatím příliš nepoučila. Jdeme do náročného období, komunikace se musí výrazně zlepšit,“

říká k doporučením generál Pavel

Expertní tým

Expertní tým Spolu silnější jedná s odborníky na krizové řízení měst a krajů, vedením hygienických stanic, záchranných složek, škol, firem či neziskových organizací. 

Kompletní doporučení pro řízení státu v době krizí chce představit koncem září.

Expertní tým iniciativy:

  • Petr Pavel, armádní generál v.v.
  • Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
  • Jana Šeblová, býv. dlouholetá předsedkyně České společnosti urgentní medicínu
  • Lenka Vonka Černá, předsedkyně Národní asociace dobrovolnictví
  • Benedikt Vangeli, odborník v oblasti vnitřní bezpečnosti státu, působí na Ministerstvu vnitra 
  • Petr Kolář, bývalý velvyslanec
  • Jan Březina, někdejší hejtman a europoslanec 
  • Daniel Koštoval, býv. náměstek ministra obrany a diplomat 
  • Martin Hausenblas, podnikatel, aktivní mj. v projektu #Mask4All a Roušky lidem